Piąta Pora Roku - czyli początek karnawału w Niemczech

Właśnie minął długi weekend, a za pasem już kolejny czeka. Z utęsknieniem czekamy na 11 listopada, kiedy to będziemy mogli odpocząć i przeczekać szare, ponure poranki pod ciepłą kołderką, zamiast zrywać się jeszcze przed świtem. U nas świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości, a w Niemczech zaczyna się karnawał. 

Tak, tak – 11 listopada dokładnie o 11.11. w Niemczech zaczyna się „piąta pora roku” (bo tak żartobliwie nazywany jest tam karnawał). Niemcy uwielbiają celebrować tradycje i zwyczaje karnawałowe. W różnych regionach używa się różnych określeń: Karneval, Fasching, Fastnacht, Fastelovend. Dlaczego 11.11 o 11.11??? Ponoć jedenasta ma wiele znaczeń. Niektórzy twierdzą, że jest to liczba błazeńska, ostatnia liczba na zegarze, „godzina przed śmiercią”. O innych znaczeniach liczby 11 można dowiedzieć się tu: 

Warum ist am 11.11. um 11.11 Uhr Faschingsbeginn 2022? Bedeutung zum Karneval und Datum (augsburger-allgemeine.de)

W wielu miastach, miasteczkach odbywają się parady z udziałem Świętego Marcina (o tym zwyczaju pisałam już wcześniej: Kim był Święty Marcin

Święto, które łączy w sobie zabawę, śpiew, taniec, można potraktować jak terapię na szarobure dni jesienno-zimowe. Największe i najbarwniejsze imprezy tego typu odbywają się nad Renem. W Moguncji już w 1838 roku powołano do życia Mogunckie Stowarzyszenie Karnawałowe. MCV – czyli Mainzer Carnevalverein miało nadać estetyczną formę błazeńskiej, chaotycznej zabawie. W Moguncji corocznie 11 listopada dokładnie o godzinie 11.11 z balkonu Osteiner Hof na Placu Schillera wygłaszanych jest 11 karnawałowych reguł. W ubiegłym roku w imprezie wzięło udział ponad siedem i pół tysiąca osób. Parady, kostiumy karnawałowe nawiązują często do pruskich i austriackich wojsk stacjonujących w XIX wieku w Moguncji.

Motyw Świętego Marcina i rozpoczynającego się w tym dniu karnawału może być świetną inspiracją do zaplanowania ciekawej lekcji języka niemieckiego. A może nasi uczniowie przebiorą się w karnawałowe stroje? Może zainscenizują pochód ze świętym Marcinem w roli głównej, a może chcą zrobić to w domu, w małych grupach i stworzyć z tego film? A może mogliby stworzyć książeczkę interaktywną z niemieckimi tradycjami karnawałowymi? Można stworzyć dla uczniów padlet z zadaniami do wykonania. A z tymi mniej kreatywnymi można ćwiczyć np. rozumienie tekstu czytanego: Was passiert am 11.11.? lub rozumienie ze słuchu: Wer war St. Martin?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym nasza lekcja stanie się ciekawa i fascynująca, a nasi uczniowie udoskonalą swoje umiejętności językowe.

I tego Wam życzę, Moi Drodzy ;-)

EZ

źródła: 

Komentarze

Popularne posty