Kim był Święty Marcin – i jak to wykorzystać na lekcji niemieckiego?

        


Według informacji zamieszczonych na stronie Biskupstwa w Augsburgu - Święty Marcin z Tours urodził się około 316 roku w Pannonien (obecnie Węgry). Już jako piętnastoletni chłopiec służył w armii rzymskiej. Legenda głosi, że pewnej zimowej nocy Marcin jadąc na koniu spotkał żebraka, który poprosił go o wsparcie. Chłopiec mieczem odciął połowę swojego płaszcza i podarował go żebrakowi. Tej samej nocy Marcin miał sen, w którym Jezus ukazał mu się jako żebrak.

Po tym zdarzeniu Marcin zrezygnował ze służby, przyjął chrzest i został uczniem słynnego nauczyciela Kościoła Hilariusa. Święty Marcin już jako biskup Tours, był znany szczególnie ze swojego ascetycznego stylu życia. Po śmierci papież ogłosił go świętym. Święty Marcin został pochowany 11 listopada, a w jego pogrzebie uczestniczyły podobno tłumy wiernych. Od tamtej pory Święty Marcin jest uważany za patrona żebraków, żołnierzy, rusznikarzy i zwierząt domowych.

Na niemieckich stołach pojawia się 11 listopada pieczona gęś. Legenda głosi, że kiedy Święty Marcin został mianowany biskupem Tours ukrył się w szopie dla gęsi, ponieważ nie chciał przyjąć takiego zaszczytu. Jednak gęsi swoim głośnym gęganiem wskazały jego kryjówkę.

W Niemczech tego dnia odbywają się parady z pochodniami (Leternenumzug / Martinsumzug) na czele z rycerzem w płaszczu, który symbolizuje Świętego Marcina. Ten zwyczaj rozprzestrzenił się również w Austrii i Szwajcarii. W południowo-zachodniej części Niemiec, głownie w Nadrenii dzieci z kolorowymi lampionami chodzą od domu do domu, śpiewają piosenki (Martinssingen) i zbierają słodycze.

Takie święto może być również inspiracją dla nas, nauczycieli języka. Dzieci chętnie pracują z tekstami piosenek, można je wykorzystać do nauki słownictwa. Można wykonać z dziećmi np. kolorowe lampiony, a instrukcja wykonania może nam posłużyć jako ćwiczenie leksykalne. Bardzo dobrym pomysłem jest również przygotowanie np. ponczu owocowego (jeśli mamy odpowiednie warunki oczywiście). Wiele kreatywnych pomysłów związanych z tematyką kulturoznawczą znajdziemy w książce wydawnictwa LektorKlett autorstwa Ewy Książek-Kempa i Ewy Wieszczeczyskiej pt.: Rund um das Schuljahr. Kopiervorlagen zur Landeskunde. Na stronie wydawnictwa https://klett.pl/baza-wiedzy?language=2 jest dostępny pakiet materiałów Martinstag – gotowy do wykorzystania online.

Miłej zabawy

EZ




Komentarze

Popularne posty