Sommerakademie in Danzig – 2024

Już miały być wakacje i blog też miał (blogo) odpoczywać, ale jakżeby tak nic nie napisać o Akademii??? Nie godzi się!!! Pozostawić bez echa wydarzenia, które dla wielu nauczycieli jest inspiracją, motywacją i impulsem do działania oraz wspaniałą okazją do spotkań i wymiany doświadczeń w grupie nauczycieli germanistów. Mowa tu oczywiście o Letniej Akademii w Gdański (Sommerakademie in Danzig) organizowanej rokrocznie przez Instytut Goethego w Warszawie oraz Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku przy współpracy z Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. W tym roku odbyła się już dziesiąta – jubileuszowa edycja Akademii.
Trzy dni spotkań, rozmów, warsztatów i wykładów, prelegenci z Polski, Niemiec i nie tylko…, twórcy i znawcy filmu, literatury, baśni i bajek, teatru…
Trzy dni intensywnej pracy w znakomitym gronie, niebywała dawka wiedzy, energii i zabawy, doskonalenie umiejętności, a przede wszystkim entuzjazm i zaangażowanie organizatorów i uczestników, które zawsze wzbudzają mój autentyczny podziw (dla siebie samej również ;-)
Pisać mogłabym długo, ponieważ podobały mi się każde zajęcia, w których uczestniczyłam, ale skupię się na tym, co dla mnie było najbardziej wartościowe i korzystne. 
Na pewno zapamiętam seminarium z Kathariną Ritter Einfach erzählen – Geschichten im (Fremd)Sprach-Unterricht – Workshop zum freien mündlichen Geschichtenerzählen, podczas których mieliśmy okazję przenieść się do świata baśni i wyobraźni, mogliśmy „bezkarnie bawić się”, niczym dzieci w przedszkolu, a jednak metody i techniki zaprezentowane podczas warsztatów mogę wykorzystać na własnych lekcjach, dostosowując je do poziomu i umiejętności danej grupy.


Rewelacyjnym doświadczeniem był także udział w seminarium przygotowanym przez Małgorzatę Kupis „Alles gibt mir zu denken.” – Kafka in Mahlers Komplett Kafka. Nowe, „rysunkowe” spojrzenie na teksty Franza Kafki, fragmenty jego biografii i życiowe rozterki mogłyby stanowić kanwę filmu o niezwykle zakompleksionym, lecz niebywale zdolnym twórcy literackim. Gdyby Franz Kafka żył w czasach współczesnych, pewnie mógłby się pochwalić tysiącami followersów w mediach społecznościowych.

Większość z Was pewnie wie, że lubię nowe technologie, zabawę i eksperymentowanie z narzędziami cyfrowymi, szczególnie z coraz bardziej popularną sztuczną inteligencją, dlatego też zdecydowałam się na udział w warsztatach „Einen Werbefilm drehen” (tworzenie filmu reklamowego), które poprowadził Jack Mason. Miałam przyjemność współpracować w fantastycznej podgrupie z Anną Życką, Agnieszką Siutą i Małgorzatą Fojecką. Podczas warsztatów poznaliśmy nowe narzędzia do tworzenia i edycji materiałów graficznych, poszerzyliśmy wiedzę na temat ustawienia kamery, oświetlenia i perspektywy, z jakiej należy kręcić odpowiednie ujęcia. Każda podgrupa tworzyła samodzielnie logo „swojej” agencji reklamowej, wymyślała produkt reklamowy, pisała scenariusz, nagrywała a następnie montowała film reklamowy. Chyba jesteśmy bardzo zdolne, bo efekt końcowy przerósł nasze najśmielsze oczekiwania ;-) A może to właśnie energia właściwych osób, we właściwym miejscu i czasie? My stworzyłyśmy inteligentny długopis, który pomaga z nauce języków obcych ;-) Efekt naszych zmagań z nowymi technologiami znajdziecie na początku wpisu, oceńcie sami, czy w razie niepowodzeń w edukacji możemy szukać pracy w branży reklamowej???

Miłych Wakacji…
EZ

Komentarze

Popularne posty