Wrażenia pokonferencyjne

W środę 7 lutego 2024 roku odbyła się nasza długo wyczekiwana, dopieszczona w każdym szczególe konferencja, która miała zachęcić nauczycieli do współpracy z lokalnymi instytucjami kultury i sztuki.

Organizatorem konferencji było Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku we współpracy z Książnicę Płocką oraz Biblioteką Pedagogiczną. W konferencji swoją ofertę edukacyjną przedstawiło również Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Memów w Płocku oraz z ramienia Książnicy Płockiej – Biblioteka dla dzieci – Chotomek oraz mediateka eMka. Konferencja nosiła tytuł “Bliżej kultury i edukacji – odkrywamy zasoby edukacyjne Płocka”.

Konferencja odbyła się w Mediatece eMka, nowoczesnej przestrzeni multimedialnej, która oferuje dostęp do różnorodnych zasobów informacyjnych i kulturalnych. Spotkanie zgromadziło nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy chcieli poznać lokalne propozycje z obszaru kultury i sztuki, a także dowiedzieć się, jak „odkrzesłowić” uczniów i wykorzystać przy tym model STEAM.

Konferencja rozpoczęła się od powitania uczestników i przedstawienia prelegentów. Następnie wysłuchaliśmy krótkiego wystąpienia wicedyrektor Książnicy Płockiej – Pani Elżbiety Dobroń.

Po tych wprowadzeniach, przyszedł czas na wirtualny spacer po Płocku śladami sztuki i edukacji, który poprowadził Michał Stańczak, przewodnik i pasjonat historii miasta. „Spacer” był nie tylko okazją do zwiedzenia najciekawszych miejsc i zabytków Płocka, ale także do poznania ich kontekstu historycznego, kulturowego i edukacyjnego. Michał Stańczak opowiadał nam o tym, jak Płock był ważnym ośrodkiem kultury i nauki w Polsce, i jakie „perełki” czekają na uczniów w płockich muzeach. 

Następnie czekały na nas kolejne prezentacje. Nauczyciele mogli zapoznać się z zasobami lokalnych instytucji kultury i sztuki, które mogą stanowić dla nich wielką inspirację. Dowiedzieli się, jakie możliwości zajęć edukacyjnych oferuje Muzeum Mazowieckie w Płocku, które jest najstarszym muzeum województwa mazowieckiego i posiada bogate zbiory z zakresu historii, sztuki, archeologii i etnografii. Nauczyciele zobaczyli, jakie ciekawe i zabawne wystawy prezentuje Muzeum Memów w Płocku, które jest pierwszym w Polsce muzeum poświęconym fenomenowi internetowych memów. Nauczyciele mieli okazję zobaczyć, jakie innowacyjne i kreatywne projekty realizuje Biblioteka Pedagogiczna w Płocku, która wspiera nauczycieli w doskonaleniu zawodowym i rozwijaniu kompetencji cyfrowych. Wszyscy odkryliśmy, jakim uroczym edukacyjnie miejscem jest Biblioteka dla Dzieci - Chotomek, która zachęca najmłodszych do czytania i poznawania świata. I wreszcie, dowiedzieliśmy się, jakie zasoby i usługi oferuje Mediateka eMka, która jest nie tylko biblioteką, ale także miejscem spotkań, warsztatów, wystaw i wydarzeń kulturalnych.

Ostatnim punktem konferencji było omówienie, jak przekuć współpracę z instytucjami kulturalnymi w działania projektowe. Aleksandra Banach podzieliła się doświadczeniami i pomysłami na to, jak realizować projekty edukacyjne z wykorzystaniem zasobów lokalnej kultury i sztuki. Pokazała nam, jak można łączyć różne przedmioty i dziedziny wiedzy, stosując metodę STEAMową, która integruje naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Zachęciły nas do działań projektowych w ramach projektu „Otwarci na kulturę”. 


Prowadzące podkreśliły, jak ważne jest rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych, takich jak kreatywność, współpraca, komunikacja, krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów.

Konferencja zakończyła się recitalem kameralnym Aleksandry Paczkowskiej, utalentowanej śpiewaczki operowej, która wystąpiła ze swoim zespołem. Był to piękny i wzruszający finał spotkania, który pokazał, jak wielką siłę i wartość ma kultura i sztuka.

Podsumowując, konferencja “Płock bliżej kultury i edukacji – odkrywamy zasoby edukacyjne Płocka” była niezapomnianym doświadczeniem, które – mam nadzieję – dało nauczycielom wiele inspiracji, wiedzy i motywacji do dalszej pracy. Była to również okazja do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami. Mamy nadzieję, że wiosną podczas drugiej części szkolenia będzie NAS jeszcze więcej.

Wszystkie zdjęcia wykonała nasza koleżanka MAŁGORZATA GASIK, a obszerną fotorelację z całgo wydarzenia znajdziecie na stronie naszego WYDZIAŁU:

https://mscdn.pl/plock-blizej-kultury-i-edukacji/


Komentarze

Popularne posty