Zimowy spektakl na skoczniach – kulisy i emocje Turnieju Czterech Skoczni

Zdjęcie wygenerowane przez AI.

Po świątecznych leniuchowaniu nasi zmęczeni uczniowie nie wykazują raczej entuzjazmu do poznawania nowych struktur gramatycznych oraz leksykalnych. Może dobrym rozwiązaniem będzie lekcja Landeskunde, np. na temat Turnieju Czterech Skoczni? Poniżej tekst, który może posłużyć jako inspiracja dla nauczycieli języka niemieckiego.

Już dzisiaj kolejny konkurs skoków narciarskich w ramach Turnieju Czterech Skoczni.

Skocznia w Garmisch Partenkirchen (zdjęcie z kolekcji prywatnej)

Vierschanzentournee to najbardziej prestiżowa impreza w kalendarzu skoków narciarskich, organizowana cyklicznie od 1953 roku. Co roku, na przełomie grudnia i stycznia, najlepsi skoczkowie świata rywalizują na czterech obiektach w Niemczech i Austrii. Jednym z nich jest Bergisel - skocznia w Innsbrucku, która ma długą i bogatą historię. To właśnie tam odbywa się dzisiejszy konkurs.

Skocznia Bergisel została zbudowana w 1927 roku i od tego czasu była wielokrotnie modernizowana i przebudowywana. Obecnie ma punkt konstrukcyjny na 120. metrze. Jest to obiekt igelitowy, który umożliwia skakanie przez cały rok. Na skoczni Bergisel odbywa się trzeci konkurs Turnieju Czterech Skoczni.

Skocznia w Innsbrucku jest znana z tego, że jest bardzo wymagająca i nieprzewidywalna. Warunki atmosferyczne często się zmieniają, a wiatr bywa kapryśny i zmienny. Dlatego skoczkowie muszą być bardzo skoncentrowani i precyzyjni, aby osiągnąć dobre wyniki. Niektórzy mówią, że to właśnie na Bergisel rozstrzygają się losy Turnieju Czterech Skoczni.

Na skoczni w Innsbrucku padło wiele rekordów i dokonano wielu wyczynów. Pierwszym polskim zwycięzcą na Bergisel był Adam Małysz, który triumfował tam w 2001 roku. W 2018 roku rekord skoczni ustanowił Dawid Kubacki, który skoczył 144 metry. W tym samym roku Kubacki został także zwycięzcą całego Turnieju Czterech Skoczni. W 2020 roku na skoczni w Innsbrucku po raz pierwszy w historii skoczyła kobieta - Sara Takanashi, która uzyskała 98,5 metra.

Skocznia Bergisel to nie tylko miejsce sportowych emocji, ale także atrakcja turystyczna. Można ją zwiedzać przez cały rok, podziwiając architekturę i krajobraz. Na szczycie skoczni znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama na miasto Innsbruck i otaczające góry. Można tam również zobaczyć wystawę poświęconą historii skoczni i Turnieju Czterech Skoczni.


Górująca nad miastem skocznia (a raczej jej czubek) w Innsbrucku (zdjęcie z kolekcji prywatnej)

Skocznia Bergisel to obowiązkowy punkt dla każdego fana skoków narciarskich i nie tylko. To miejsce, gdzie można poczuć atmosferę Turnieju Czterech Skoczni i podziwiać umiejętności i odwagę skoczków. To także miejsce, gdzie można zobaczyć piękno Tyrolu i Innsbrucka. Zapraszam Was do odwiedzenia skoczni Bergisel i kibicowania naszym skoczkom!

A jeżeli poszukujecie inspiracji na lekcje to podsyłam link do padletu, gdzie znajdziecie kilka propozycji, które możecie wykorzystać do pracy ze swoimi uczniami.

https://mscdn.padlet.org/emiliaziolkowska/sportowe-emocje-na-lekcji-j-zyka-niemieckiego-n8zcyxlht5jby0ew

Komentarze

Popularne posty