Milczenie nie zawsze jest złotem...

Rozwijanie umiejętności porozumiewania się w języku obcym to kluczowa umiejętność w dzisiejszym świecie, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Warto posiąść różne techniki, które pomogą nam w efektywnym komunikowaniu się. Istnieje wiele równych sposobów na przyswajanie i zapamiętywanie nowych słówek i zwrotów. Jeżeli nasza grupa osiągnie chociaż minimalny poziom umiejętności językowych, możemy spróbować wykorzystać ciekawe techniki rozwijające mówienie: kugellager, karuseldiskussion, chatbox i dialog zygzak. 

1. Kugellager - czyli "łożysko kulkowe", to metoda polegająca na tym, że uczestnicy rozmowy siedzą w okręgu i wymieniają się swoimi myślami na dany temat. Każdy uczestnik ma określony czas, aby wyrazić swoje zdanie lub pomysł. Ta technika pomaga w rozwijaniu umiejętności ekspresji werbalnej i słuchania innych. Możemy odnieść się np. do jakiegoś kręgu tematycznego, możemy zastosować tę technikę podczas powtórzenia wiadomości lub zwyczajnie ćwiczyć jakąś strukturę gramatyczną, np. pytanie: Wie findest du..? Ich finde ……

2. Karuseldiskussion - czyli "dyskusja w karuzeli", to forma grupowej dyskusji, w której uczestnicy dzielą się swoimi opiniami na temat wybranego zagadnienia, a następnie przemieszczają się po różnych "stacjach" lub grupach, aby wymieniać się myślami z innymi osobami. To doskonała technika do ćwiczenia rozmów na różne tematy i rozwijania umiejętności słuchania. Uczniowie „wchodzą” w rolę ekspertów, co pomaga im uwierzyć we własne możliwości i podnieść własną samoocenę.

3. Chatbox - to rodzaj ćwiczenia, które polega na pisaniu krótkich wiadomości lub rozmowie w formie czatu. Na początku należy wybrać temat i zacząć rozmawiać z innymi uczestnikami w formie pisemnej. Ta technika pomaga w doskonaleniu swojej jasności wyrażania myśli i szybkości myślenia w czasie rzeczywistym. To kolejne ćwiczenie, które możemy wykorzystać podczas powtórzenia danego zakresu tematycznego. Ćwiczenie to możemy także zastosować, kiedy pracujemy z jakąś tezą, a uczniowie mają za zadanie znaleźć argumenty za i przeciw i odnieść się do nich właśnie w formie czatu.

4. Dialog zygzak - to technika polegająca na tym, że uczestnicy rozmowy wybierają partnerów i prowadzą krótkie dialogi na zmianę, starając się trzymać tematu, ale jednocześnie wprowadzając elementy zaskoczenia i nieoczekiwanej zmiany kierunku rozmowy. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności improwizacji i adaptacji w trakcie rozmowy. Ten rodzaj ćwiczenia sprawdzi się na pewno w grupach bardziej zaawansowanych językowo, będzie także dobrym sposobem na prowadzenie rozmów sterowanych, które występują często na egzaminach zewnętrznych.

Wszystkie te techniki mogą być wykorzystane zarówno w celach szkoleniowych, ale także jako narzędzia do samorozwoju. Warto eksperymentować z nimi, aby poprawić swoje umiejętności mówienia, słuchania i ogólną skuteczność komunikacji. Pamiętajmy, że rozwijanie tych umiejętności jest kluczowe w wielu aspektach życia. Warto uświadomić naszym uczniom, że w przyszłości będą mogli wykorzystać znajomość języka obcego zarówno w życiu zawodowym jak i w codziennych rozmowach np. podczas wyjazdów wakacyjnych i nie tylko.

W kontekście nauki języków obcych partnerem do ćwiczeń może być również chat bot. Coraz bardziej popularny na zajęciach języków obcych staje się Chat GPT. Uczestnicy mogą wchodzić z nim w interakcje w języku docelowym, zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi. Chat GPT staje się wtedy pomocnym narzędziem w zrozumieniu języka, zasobów leksykalnych i gramatycznych. Należy jednak zauważyć, że chat nigdy nie zastąpi ludzkiej konwersacji, a jedynie będzie mógł ja uzupełnić.

Technik i sposobów nauki języka istnieje bardzo wiele, ale każdy z nas powinien wybrać sposób najbardziej dopasowany do swoich możliwości, preferencji i obranego celu.

PS. Uwielbiam tworzyć obrazy za pomocą AI, tym razem również tak się stało ;-)

EZ


Komentarze

Popularne posty