KONFERENCJA „EDUKACJA I FILM – CZY DZISIAJ MOGĄ IŚĆ W PARZE”

 


22 listopada w gościnnych wnętrzach NovegoKina Przedwiośnie w Płocku odbyła się konferencja „Edukacja i film – czy dzisiaj mogą iść w parze”. Organizatorem konferencji było MSCDN Wydział w Płocku, a przygotowały ją jak zwykle niezawodne profesjonalistki – Małgorzata Gasik i Anna Krusiewicz. Celem konferencji było pokazanie tłumnie zgromadzonym w sali kinowej nauczycielom, w jaki sposób umiejętnie wykorzystać różnego rodzaju filmy w edukacji i jakie nastawienie do kwestii kina mają współcześni uczniowie, nieomal urodzeni z tabletem lub telefonem komórkowym w dłoni.

Pierwszym prelegentem był Alek Pietrzak – pochodzący z Płocka młody reżyser i scenarzysta, wykładowca akademicki, twórca tak udanych filmów i przebojów kinowych, jak „Juliusz”, czy „Czarna owca”. W swojej gorącej wypowiedzi odnoszący sukcesy płocczanin mówił o tym, co odróżnia kino dobre i ambitne od kina słabego i niezaangażowanego i jak ważne jest kino środka. Zachęcał, by przy próbach zainteresowania młodego widza kinem nie sięgać od razu po Bergmana, ale odnaleźć coś, co pozwoli młodzieży zainteresować się filmem. „Nauczyciel jest jak reżyser – codziennie odgrywa mini spektakle na scenie przed uczniami, którzy nie kupili biletu na to przedstawienie – są na nim, bo muszą. Dlatego tak ważne jest, aby potrafił zainteresować i utrzymać ich uwagę przez cały ten czas.”

Z kolei głos zabrał Paweł Łaszkiewicz – psycholog i psychoterapeuta, który poruszył kwestię walki o uwagę dziecka lub nastolatka, który przyzwyczajony jest do krótkich filmików na youtube, Tik Toku, czy Instagramie, żyje w częściowo wirtualnym świecie i posługuje się językiem całkowicie odmiennym od tego, którego używają dorośli. Jeśli chcemy świadomie pracować z młodzieżą, powinniśmy starać się zrozumieć młodych ludzi, poznając ich zainteresowania i starając się efektywniej do nich dotrzeć.

Trzecią część konferencji stanowił panel dyskusyjny na temat roli kina w edukacji, a poprowadziła go znana edukatorka filmowa, Anna Równy, a jako dyskutanci zaproszeni zostali” wspomniany już Alek Pietrzak, Radosław Łabarzewski – twórca i kierownik „Kina za Rogiem”, psycholog i doradca metodyczny Aneta Przedlacka-Studniak oraz nauczyciele z płockich szkół - wielbiciele i propagatorzy kina – Anna Dymek (Zespół Szkół Centrum Edukacji), Katarzyna Kacprzak (SP 20) i Marcin Jaroszewski (Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły, doradca metodyczny).

Konferencja została bardzo dobrze odebrana przez uczestniczące w niej grono nauczycieli, którzy opuszczali kino Przedwiośnie naładowani pozytywną energią i chęcią wprowadzenia częstszych elementów edukacji filmowej do nauczania. Mam nadzieję, że inicjatywa będzie miała swoją kontynuację.



Komentarze

Popularne posty