„Bądź powodem, dla którego ktoś się dzisiaj uśmiechnie”

We wtorek 21 listopada obchodziliśmy jedno z nietypowych świąt, ale jakże potrzebnych w dzisiejszym zabieganym świecie – DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI.

My Polacy jesteśmy „pochmurnym” narodem, rzadko uśmiechamy się bez powodu, lubimy narzekać i nie potrafimy docenić tego, co już posiadamy. Ostatnimi czasy język nienawiści i podziałów wszechobecny w mediach nie stanowi raczej dobrego przykładu dla dzieci i młodzieży. Popularne powiedzenie mówi, że życzliwość i uśmiech na twarzy otworzą każde drzwi, dlatego tak ważne jest budowanie pozytywnych relacji w klasie, w szkole, w domu. 

My również świętowaliśmy w naszej szkole…

Dzień zaczęliśmy… w kinie. W ramach Filmowej Akademii Nauczyciela uczniowie z klas 4-8 uczestniczyli w projekcji filmu pt.: Kajtek Czarodziej, który swoją tematyką świetnie wpisał się w obchody Dnia Życzliwości. Trudne relacje ojca z synem, bezgraniczna miłość babci do wnuczka, dokuczanie rówieśnikom z powodu wyglądu bądź niepełnosprawności to tylko niektóre tematy, jakie zostały poruszone podczas dyskusji z uczniami. Film nie tylko wprowadził trochę magii do naszej codzienności, ale pokazał również siłę wyobraźni i przyjaźni. Podczas seansu uczniowie i nauczyciele mogli się zrelaksować, co z pewnością wpłynęło pozytywnie na atmosferę w szkole.

Po powrocie do szkoły czekały na wszystkich „życzliwe” niespodzianki. Z inicjatywy Rady Rodziców w całej szkole rozwieszone zostały kolorowe karteczki z „DOBRYM SŁOWEM”. Każdy mógł sobie oderwać malutką fiszkę i wziąć ze sobą na poprawę humoru. Kiedy starsi uczniowie byli w kinie, klasy 1-3 przygotowały kolorowe rysunki z uśmiechniętymi buźkami. Emotikonki rozwieszone na ścianach zachęcały do uśmiechu, pomocy i bycia miłym. 


Podczas zajęć z wychowawcami uczniowie z klas 4-6 przygotowali plakaty zawierające hasła związane z tolerancją i życzliwością, którymi następnie udekorowali ściany szkolnego korytarza.

Rada Rodziców przygotowała również krótką grę dla klas 7-8: uczniowie klasy siódmej ukryli w różnych miejscach w szkole zdanie – hasło przewodnie całego przedsięwzięcia. Natomiast zadaniem uczniów klasy ósmej było odnalezienie wszystkich elementów hasła i poprawne ułożenie zdania. 

Te zadania nie tylko rozwijały słownictwo uczniów, ale także skupiały ich uwagę na wartościach takich jak życzliwość, empatia i szacunek.

Temat empatii i szacunku dla drugiego człowieka był dyskutowany także na mojej lekcji języka niemieckiego. Uczniowie klasy siódmej tworzyli „życzliwe chmury wyrazowe” w języku niemieckim, a następnie ćwicząc wypowiedź ustną, mieli za zadanie powiedzieć komplement koledze / koleżance, oczywiście po niemiecku ;-) Nie obyło się bez zabawy, śmiechu i wpadek językowych ;-)


Te proste, a zarazem piękne gesty sprawiły, że szkoła rozkwitła w kolorach życzliwości (dominował kolor żółty).

Filmowa Akademia Nauczyciela i Dzień Życzliwości to nie tylko wydarzenia, które dostarczyły nam rozrywki i radości. To także lekcja, która przypomina nam, jak ważne są wspólne chwile, budowanie relacji i docenianie pozytywnego wpływu, jaki możemy mieć na siebie nawzajem. 

EZ

Komentarze

Popularne posty