IATEFL POLSKA – KONFERENCJA WROCŁAW 2023

 

                                        

IATEFL (International Association of Teachers of English as a Foreign Language), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Angielskiego jako Języka Obcego ma swój polski oddział, który co roku organizuje znakomitą trzydniową konferencję dla nauczycieli. Tegoroczna edycja odbyła się w pięknym Wrocławiu w gościnnej i bardzo nowoczesnej siedzibie Politechniki Wrocławskiej w dniach 22-24 wrzenia. Była to już 32. edycja konferencji IATEFL POLSKA. Czy było warto w niej uczestniczyć? Z całą pewnością odpowiem: TAK!

Konferencje IATEFL POLSKA to trzy dni spotkań z nauczycielami języka angielskiego z Polski i z całego świata, to okazja do spotkania czołowych metodyków i autorów podręczników, zapoznania się z ofertą i najnowszymi trendami wystawców i wreszcie szansa na wymianę doświadczeń z innymi edukatorami i nauczycielami, pracującymi w języku angielskim na wszelkich poziomach edukacyjnych.

Tegoroczną konferencję zdominował gorący temat sztucznej inteligencji – wielu prelegentów poświęciło swoje wystąpienia zagadnieniom wykorzystania AI w nauczaniu i uczeniu się języków obcych. Nie zabrakło prelekcji dotyczących współczesnych trendów w metodyce nauczania języka angielskiego, innowacji i użycia technologii na lekcjach języków obcych oraz dobrostanu nauczyciela. Podczas konferencji głos zabierali przedstawiciele uczelni wyższych, wydawnictw edukacyjnych, członkowie IATEFL POLSKA oraz reprezentanci British Council.

Z całą pewnością najbardziej przypadły mi do gustu sesje dr. Grzegorza Śpiewaka „How to make sense of global skills behind YOUR teenage classroom” (Macmillan Polska), wystąpienie dr. Piotra Steinbricha „Redefining the principles – paradigm shift(s) in FL education” (PWN), Petera Grundy “The tongue is the strongest muscle: public language, pragmatics and language teaching” (IATEFL) oraz Magdy Zawadzkiej “Great Expectations – unlocking your students’ potential with the help of the Four Tendencies” (IATEFL). Jednak sesja, która bez reszty skradła moje serce, dotyczyła Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz jego wybitnego założyciela – zmarłego w roku 2021 profesora Jerzego Limona. Sesję zatytułowaną “O pewnym teatrze, księciu i angliście stulecia. Historia z nietypowym finałem I ważnym morałem” przygotowali I poprowadzili dr Grzegorz Śpiewak oraz żona Profesora, Justyna Limon. Dla każdego anglisty była to uczta wiedzy o historii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i przybliżenie sylwetki wybitnego Profesora.

Czy warto uczestniczyć w konferencjach IATEFL POLSKA? Na pewno, tak. Mimo naprawdę wysokiej ceny, są gwarancją prelekcji na najwyższym poziomie i możliwości poznania nowości w świecie metodyki nauczania języków obcych. Intrygujących wystąpień jest tak wiele, że trudno jest dokonać wyboru, a w tym samym czasie odbywają się zwykle dwie lub trzy prelekcje. Konferencje IATEFL mają jednak to do siebie, że wraca się z nich naładowanym pozytywną energią, nowymi pomysłami, z torbą pełną interesujących pomocy dydaktycznych. Dlatego zachęcam do udziału w konferencjach. Już wkrótce poznamy lokalizację kolejnej corocznej konferencji IATEFL POLSKA, która odbędzie się już w 2024 roku.




Komentarze

Popularne posty