CZYM JEST JOB SHADOWING?

 


Program Erasmus Plus daje nauczycielom możliwość udziału w kursach językowych i szkoleniach specjalistycznych (np. dotyczących użycia narzędzi TIK na zajęciach). Jedną z oferowanych form jest także job shadowing. Czym jest zatem job shadowing i na czym polega ta forma aktywności nauczyciela?

Nauczyciel znajduje szkołę do współpracy i wyjeżdża na wskazany okres (zwykle 5 dni) do zagranicznej placówki edukacyjnej – szkoły partnerskiej. Tam po ustaleniu harmonogramu wraz z koordynatorem projektu nauczyciel rozpoczyna obserwację zajęć kolegów po fachu

Uważam, że jest to bardzo ciekawe doświadczenie dla nauczyciela uczestniczącego w projekcie, który hospituje zajęcia. To duża dawka wiedzy o systemie edukacyjnym innego kraju, informacja o liczebności klas i grup językowych, rozkładzie zajęć, podstawie programowej oraz programie i rozkładzie nauczania, ale przede wszystkim możliwość podpatrzenia lekcji prowadzonych przez nauczyciela, który zdobył wykształcenie w innym systemie oświaty. To poznanie nowych technik i metod pracy, obserwacja materiałów dydaktycznych i aplikacji stosowanych przez hospitowanego nauczyciela.

To także duża korzyść dla nauczyciela, którego lekcje są  obserwowane. To wnikliwa rozmowa z innym nauczycielem na temat scenariusza lekcji, doboru środków dydaktycznych, kształcenia poszczególnych sprawności i umiejętności. To możliwość autorozwoju i rozbudowy własnego warsztatu metodycznego, porównania własnej pracy z wiedzą i umiejętnościami innego nauczyciela.

W ubiegłym tygodniu gościem w naszej szkole była nauczycielka języków obcych z Włoch, Cristina z okolic Mediolanu. Cristina naucza głównie języka włoskiego jako języka obcego i kształci uczniów niemieckojęzycznych, zamieszkujących jej teren. Nauczycielka obserwowała lekcje języków obcych nauczanych w naszej szkole: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego. Przeprowadziła także gościnne lekcje języka włoskiego w wybranych klasach.

Cristina obserwowała trzy moje zajęcia. Była uważnym inwigilatorem, robiła notatki, zadawała pytania uczniom i mnie, robiła zdjęcia dokumentujące lekcje. Spotkanie z nauczycielem z Włoch i możliwość konfrontacji moich nawyków nauczania z doświadczeniem lingwisty z innego kraju było niezwykle ważnym, cennym i ciekawym doświadczeniem. I chociaż uczniowie i nauczyciele na całym świecie są naprawdę tacy sami, szczegóły okazują się bardzo różne, co pozwoliło się nam nawzajem dużo od siebie nauczyć.

Zachęcam wszystkich do zdobycia akredytacji programu Erasmus Plus i podejmowania akcji mobilności job shadowing. Zachęcam także, zwłaszcza młodych nauczycieli, do wzajemnego oglądania swoich lekcji.

Źródło zdjęcia: https://www.fdmgroup.com/blog/how-to-best-prepare-for-your-job-shadowing-experience/

Komentarze

Popularne posty