Kulturalny język – czyli co oglądać i czego słuchać na lekcji języka obcego

W poniedziałek - 17 października odbyło się spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia Poszukiwacze Nowych Dróg. Tym razem zaprosiliśmy naszych nauczycieli do Książnicy Płockiej, a dokładniej do Działu Zbiorów Audiowizualnych, czyli Mediateki eMki. Wpisując się w najnowsze trendy w edukacji, czyli nauczanie poza klasą, chcieliśmy zaprezentować nauczycielom możliwości wykorzystania innych przestrzeni do nauki języka obcego. Mediateka eMka mieści się w Płocku przy ul. Tadeusza Kościuszki 3b. Przesympatyczny Pan Bibliotekarz Bartosz Sobiesiak opowiedział nam szczegółowo o zbiorach, znajdujących się w eMce. Dział Zbiorów Audiowizualnych specjalizuje się w gromadzeniu płyt muzycznych, książek mówionych (audiobooków), filmów i komiksów. Na chwilę obecną eMka liczy ponad 22 tysiące woluminów, m.in. audiobooki, płyty analogowe, płyty muzyczne, filmy, komiksy, kasety do nauki języków obcych, literatura filmowa i muzyczna. Dział Zbiorów Audiowizualnych dysponuje również wieloma udogodnieniami dla osób niewidomych i słabowidzących. Osoby z taką niepełnosprawnością mogą korzystać z urządzenia CZYTAK PLUS oraz wypożyczyć czasopisma w wersji cyfrowej. Również miłośnicy komiksów znajdą tutaj wiele ciekawych pozycji o metaludziach i superbohaterów.



W mediatece organizowane są zajęcia biblioteczne dla dzieci i młodzieży, jak również różnego rodzaju warsztaty tematyczny, np. dziennikarskie, fotograficzne, z zakresu tworzenia komiksów czy zajęcia z wykorzystaniem okularów VR. Ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców miasta cieszą się spotkania autorskie z pisarzami, dziennikarzami, podróżnikami. Mediateka może udostępnić swoją przestrzeń konkretnej grupie czytelników – uczniów w celu zorganizowania zajęć z wykorzystaniem zasobów audiowizualnych. W tym celu zainteresowani nauczyciele powinni skontaktować się pracownikiem mediateki i omówić szczegóły spotkania.

Płocki Wydział MSCDN od dawna współpracuje z Książnicą Płocką, dlatego w czerwcu korzystając z uprzejmości Pani Dyrektor Joanny Banasiak w mediatece została zorganizowana jedna ze stacji gry miejskiej DEUTSCH IN PŁOCK.

Nasze spotkanie październikowe było równie udane i owocne. Korzystając z atmosfery miejsca przedstawiliśmy (ja i Marcin) swoje pomysły na lekcje z filmem i muzyką. 


Marcin Jaroszewski przedstawił projekt MSCDN pt. Filmowa Akademia Nauczyciela oraz zaprezentował gotowy materiał do pracy z młodzieżą. 

Natomiast nauczyciele germaniści zostali zapoznani z projektem przygotowanym przez Instytutu Goethego i Deutsche Welle pt. Deine Band

Niemiecki zespół muzyczny ok.danke.tschüss stworzył dziesięć utworów dla osób uczących się języka niemieckiego na poziomie A1/B2 oraz nagrał do tego wideoklipy. Wszystkie klipy dostępne są na platformie Deutsche Welle wraz z interaktywnymi ćwiczeniami. Utwory można wykorzystywać na lekcjach języka niemieckiego, mogą stanowić również materiał do samokształcenia uczniów. Teksty utworów dotyczą spraw ważnych, bieżących. Odnoszą się do rzeczywistości, wywołują emocje, a przecież w nauce o przeżywanie chodzi. Wtedy uczymy się efektywniej. Z utworami Deine Band (bo taką nazwę przyjął zespół na potrzeby projektu) można ćwiczyć rozumienie tekstu słuchanego, czytanego, rozwijać sprawność mówienia czy pisania, ale również ćwiczyć gramatykę. Teksty piosenek są dostępne także w języku ukraińskim, a zatem jeśli macie w swojej klasie uczniów z Ukrainy, ten materiał jest skrojony dla WAS.

Materiały przygotowane w ramach projektu znajdziecie na stronie:

DEINE BAND zum Deutschlernen | DW Deutsch Lernen

A zatem miłej zabawy z filmem i piosenką.

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu sieci POSZUKIWACZY NOWYCH DRÓG.

EZ


Komentarze

Popularne posty