POLSKO – NIEMIECKA WSPÓŁPRACY MŁODZIEŻY – czyli jak zorganizować ciekawy projekt

W 1989 roku Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl podjęli decyzję o powołaniu polsko-niemieckiej organizacji na rzecz młodzieży. W 1991 podpisany został polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, a na mocy tego paktu powstała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Deutsch – Polnische Jugendwerk).

PNWM zajmuje się szeroko pojętym wsparciem grup, które planują lub już organizują projekty międzynarodowe. PNWM oferuje dotacje na projekty stacjonarne oraz online. Szkoły mogą ubiegać się o dofinansowanie np. projektów zawodowych, projektów trójstronnych, projektów historycznych – zachować pamięć, wymiany eksperymentu - projektów STEAMowych, czy tzw. małych projektów „4x3”. Zainteresowani mogą ubiegać się także o dotację programów specjalistycznych, podróży sieciujących czy indywidualnych spotkań młodzieży. Szczególnie interesującą formą współpracy jest podróż sieciująca. Jest to wyjazd do Niemiec kilku lub kilkunastu osób (5-20 osób), którzy za cel obierają sobie znalezienie w sąsiednim kraju partnera do długotrwałej współpracy. Projekty mogą dotyczyć wymian dzieci i młodzieży (w wieku do 26 lat) lub praktyk zawodowych dla młodych (do 26 lat). Organizatorem podróży mogą być zarówno szkoły, jak i inne jednostki samorządu terytorialnego, związki i zrzeszenia organizacji, międzynarodowe domy spotkań młodzieży czy organizacje pozarządowe. Program podróży może zostać dofinansowany pod warunkiem, że spełnia następujące kryteria merytoryczne:

- 2/3 programu wizyty obejmuje: odwiedziny potencjalnych partnerów do współpracy, czyli konkretne organizacje, instytucje; rozmowy o możliwościach realizacji wspólnych projektów lub praktyk zawodowych; dyskusje i prezentacje specjalistyczne poświęcone np. pracy z młodzieżą, kształceniu zawodowemu czy aktualnej polityce na rzecz dzieci i młodzieży;

- 1/3 programu ma na celu poznanie sąsiedniego kraju – jego języka, historii, kultury.

Na stronie PNWM zamieszczono także wszystkie kryteria formalne, które należy spełnić i uwzględnić podczas składania wniosku.

PNWM oferuje również szeroką gamę szkoleń i webinariów dla nauczycieli. Po zastoju pandemicznym ruszyły także stacjonarne seminaria kontaktowe, różnorodne szkolenia dla nauczycieli biorących już udział w projektach i tych, którzy dopiero planują wymianę młodzieżową. Istnieje też opcja dla „kanapowców”, którzy mogą zarejestrować się na stronie i szukać partnerów do projektu na tzw. giełdzie partnerów. Na stronie opublikowane zostały liczne materiały, które zapewne sprawdzą się zarówno podczas wymiany, jak i na lekcjach języka niemieckiego, np. gry. Gotowe scenariusze pozwolą krok po kroku przeprowadzić międzynarodowe spotkanie online. A jeśli organizujecie spotkanie stacjonarne, to w zakładce „Pomysłodzielnia” znajdziecie mnóstwo pomysłów na każdą fazę spotkania.

Jeżeli jesteście zainteresowani współpracą międzynarodową i szukacie sposobu na dofinansowanie wyjazdu, to koniecznie musicie odwiedzić stronę Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

https://pnwm.org/


Komentarze

Popularne posty