WOMEN’S PRIZE FOR FICTION

 


Zbliżają się wakacje i jako wielbiciel anglosaskich nagród literackich chciałbym dziś napisać kilka zdań o jednej z najważniejszych nagród brytyjskich – Women’s Prize for Fiction (znanej dawniej jako Orange Prize lub Baileys Women’s Prize for Fiction), czyli nagrody dla najlepszej prozy kobiecej napisanej w języku angielskim. Nauczyciel języka obcego jest zwykle kobietą, która lubi sięgnąć po dobrą literaturę, a wspominana dziś nagroda obiecuje jakość i zapewnia dobrą lekturę. Swego czasu pisałem o najbardziej prestiżowej nagrodzie literackiej w Zjednoczonym Królestwie - Booker Prize. Pozycja i prestiż Women’s Prize for Fiction stale wzrasta i książki nagrodzone lub choćby nominowane do nagrody są gwarancją wysokiej jakości literatury.

15 czerwca 2022 roku już po raz dwudziesty siódmy wręczooą nagrodę Women’s Prize for Fiction (w poprzednich latach zwyciężczyniami były, między innymi, Ann Patchett, Zadie Smith, Chimamanda Ngozi Adichie, Ali Smith i Naomi Alderman). Tegoroczną laureatką jest amerykańska pisarka azjatyckiego pochodzenia, Ruth Ozeki za powieść „The Book of Form and Emptiness”. Książka nie doczekała się jeszcze polskiego przekładu, ale poprzednia powieść autorki, „W poszukiwaniu istoty czasu” jest obecna na polskim rynku wydawniczym. 

Książki, które dostają się najpierw na tzw. długą listę (zwykle to szesnaście pozycji), a potem krótką listę (sześć pozycji), z której wybrana zostaje finalistka, to teksty nietuzinkowe, poruszające skomplikowaną tematykę, nowatorskie w formie i treści. W tym roku, obok powieści Ruth Ozeki, w finałowym zestawieniu znalazły się jeszcze następujące pozycje:

Great Circle. Maggie Shipstead.

The Island of Missing Trees. Elif Shafak.

Sorrow and Bliss. Meg Mason.

The Bread the Devil Knead. Lisa Allen-Agostini.

The Sentence. Louise Erdrich.

Obecnie żadna z pozycji nie jest jeszcze dostępna na polskim rynku wydawniczym, ale z pewnością doczekamy się przekładu książki Elif Shafuk, bo większość jej poprzednich powieści jest obecna w przekładzie na nasz język. Z pewnością warto także zwrócić uwagę na powieść „Great Circle” Maggie Shiptead, która w ubiegłym roku była także finalistką Nagrody Bookera.

Bardzo zachęcam do sięgania po książki nominowane lub nagrodzone Women’s Prize for Fiction. To gwarancja dobrego języka, intrygującej fabuły i teksty, które się potem długo pamięta.

MJ

Komentarze

Popularne posty