Nauka języka w mieście – czyli DEUTSCH IN PŁOCK


I znów pasmo nieustających sukcesów 😄 Nasza gra miejska zachwyciła uczniów, nauczycieli oraz przerosła oczekiwania nasze, czyli doradców. W ubiegłą środę 8 czerwca 2022 odbyła się gra miejska DEUTSCH IN PŁOCK – wspólny projekt Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku oraz płockiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. Pomysł zorganizowania takiego przedsięwzięcia narodził się jeszcze przed pandemią, niestety los pokrzyżował nam plany. Tym razem udało się, z pomocą bardzo wielu osób i przy wsparciu wielu instytucji.

Gra DEUTSCH IN PŁOCK była skierowana do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i miała na celu zachęcenie i zmotywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego. Uczniowie po dwóch latach nauki języka niemieckiego w szkole podstawowej wybierają często na dalszym etapie kształcenia inny język: włoski, hiszpański, rosyjski. Ich zapał i chęci kończą się w momencie, kiedy okazuje się, że nauka kolejnego języka wymaga czasu, pracy i zaangażowania. Chcemy zachęcić uczniów do kontynuowania nauki języka niemieckiego w liceum, technikum, aby po ukończeniu szkoły średniej potrafili posługiwać się językiem niemieckim przynajmniej na poziomie A2.

W naszej grze wzięło udział 7 drużyn ze szkół płockich i okolicznych. Zabawę zaczęliśmy w Domu Darmstadt, nieodzownie związanym z kulturą niemiecką. Tutaj uczniowie otrzymali mapę oraz kartę stacji, na którą były wpisywane uzyskane punkty. Uczniowie mieli tutaj również do wykonania pierwsze zadanie, które polegało na przeprowadzeniu wywiadu z Panią Iwoną Wiśniewską – pracownicą Domu Darmstadt. Kolejne stacje znajdowały się w Muzeum Żydów Mazowieckich (zadania językowe związane z poszczególnymi elementami ekspozycji), na wystawie Art. Deco (odnalezienie eksponatów ze zdjęć i odpowiedzi na pytania związane z tymi eksponatami), w mediatece (zadania dotyczące niemieckich utworów muzycznych), w kinie (krzyżówka na temat festiwalu Berlinale), w Małachowiance (na boisku - znajomość niemieckich sportowców, na wieży – nazwanie budynków i miejsc widzianych z góry). Zadbaliśmy również o fizyczną kondycję uczestników: na wstępie każdy uczeń oraz nauczyciel otrzymał butelkę wody, na zakończenie częstowaliśmy świeżymi precelkami. Również w trakcie zabawy uczniowie mieli do wykonania zadanie w lodziarni familijnej. Tam otrzymywali gratis gałkę lodów, pod warunkiem, że zamówili ją po niemiecku 👍

              

Wszystkim drużynom udało się wykonać wszystkie zadania w określonym czasie. Finał gry odbył się w cudnej auli Małachowianki. Podczas gdy komisja podliczała punkty, uczniowie oglądali z zaciekawieniem film „Kleine Helden” – oczywiście po niemiecku. Różnice punktowe były minimalne, jednakże należało wyłonić zwycięzców:

 I miejsce zajęła drużyna klasy VII ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Płocku pod opieką Pani Aliny Lorenz;

II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 22 w Płocku pod opieką Pani Agnieszki Ostrowickiej;

III miejsce zajęła drużyna z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Płocku pod opieką Pani Kariny Belkner-Malowaniec.

Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i upominki ufundowany m.in. przez:

- płocki oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego,

- Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów w Płocku,

- Instytut Goethego w Warszawie,

- Ambasadę Niemiec w Warszawie,

- Muzeum Mazowieckie w Płocku,

- Lodziarnię Familijną w Płocku

- Stolicę Zapiekanki w Galerii Masovia.

          

Nasze przedsięwzięcie przyniosło nam i uczestnikom wiele radości i satysfakcji, ale nie byłoby możliwe bez wsparcia i zaangażowania wielu osób. Wielkie serdeczne podziękowania należą się także nauczycielkom i uczniom ze szkół ponadpodstawowych, którzy pełnili rolę animatorów i moderatorów poszczególnych stacji:

- Pani Iwonie Kamińskiej i uczniom z III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku,

- Paniom Monice Malewskiej i Małgorzacie Góralskiej i uczniom z LO im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku,

- Pani Agnieszce Kozakiewicz i uczniom z IV LO im. B. Krzywoustego oraz LO im. Wł. Jagiełły w Płocku,

- Pani Marzenie Sosińskiej i uczniom z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie.

Piękne DZIĘKUJE składamy pracownikom instytucji współpracujących z nami, którzy pomagali nam w przygotowaniu stacji:

- Pan Bartosz Sobiesiak – z Mediateki,

- Pani Joanna Zarzycka – z Novego Kina Przedswiośnie,

- Pani Milena Kolibczyńska – z Muzeum Mazowieckiego w Płocku,

- Pan Rafał Kowalski – z Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku,

- Pani Iwona Wiśniewska – z Domu Darmstadt,

- Pani Katarzyna Woroniecka – z lodziarni Familijnej.

Osobiście ściskam mocno i dziękuję za wsparcie moim MSCDNowym koleżankom Ani Krusiewicz, Małgosi Gasik i Kasi Zasadowskiej oraz koledze Marcinowi Jaroszewskiemu. Praca z Wami to czysta przyjemność 💪💪💪

Mamy już pomysły na kolejną edycję gry miejskiej, a zatem zbierajcie siły, bo po wakacjach BĘDZIE SIĘ DZIAŁO.

PS.1: Wszystkie zdjęcia zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.
PS.2: Poniżej link do obszernej fotorelacji z naszej zabawy.

Do zobaczenia 👋👋👋
EZ

Komentarze

Popularne posty