SŁOWNIK – NAJLEPSZY PRZYJACIEL LINGWISTY

 



Z pewnością wielu nauczycieli wspomina z rozrzewnieniem i lekkim wzruszeniem swój pierwszy słownik. Ja naprawdę pamiętam moment, kiedy w Warszawie na Żurawiej w sklepie OUP nabyłem swój pierwszy słownik jednojęzyczny Oxford Advanced Learner’s Dictionary. Służył mi leksykalną pomocą przez całą szkołę średnia i lata studenckie i do dziś – mocno już przyniszczony – dumnie stoi na mojej półce z moimi pomocami. Zachęcenie uczniów do korzystania z klasycznego, książkowego słownika jest nie lada wyzwaniem. Królują słowniki online. Czy zatem tradycyjne słowniki odeszły już do lamusa? Częściowo tak; dziś zatem przegląd najpopularniejszych słowników online.

Bodaj najpopularniejszym i najczęściej używanym przez uczniów i nauczycieli jest DIKI.

https://www.diki.pl/

Słownik przez wszystkie lata funkcjonowania zyskał na jakości, wyposażony jest w przykłady zdań, wymowę, wiele synonimów i jest to proste w obsłudze i wiarygodne internetowe źródło leksykograficzne.

Nową jakość na internetowym rynku słownikowym stworzyły dwa słowniki: CONTEX.REVERSO oraz LINGUEE. Słowniki bazują na korpusie języka i pokazują różne przykłady użyć danej jednostki leksykalnej, często całego związku frazeologicznego, co jest bardzo przydatne w przypadku tłumaczenia.

https://context.reverso.net/t%C5%82umaczenie/

https://www.linguee.pl/

Bezkonkurencyjne okazują się klasyczne słowniki przygotowane przez wydawnictwa specjalizujące się w opracowywaniu materiałów dydaktycznych do nauki języków obcych.

Pierwszy jest LONGMAN, a właściwie Longman Dictionary of Contemporary English Online. Jest to słownik jednojęzyczny, ale zawiera bardzo przystępne wyjaśnienia słów oraz wiele przykładów użycia, opartych na korpusie językowym. Wiele słów jest dodatkowo zilustrowanym rysunkiem lub fotografią, przedstawione są liczne kolokacje, wyrazy pochodzące z danej rodziny słowotwórczej, często również wyjaśnione jest pochodzenie danego słowa.

https://www.ldoceonline.com/

Swój słownik internetowy posiada także wydawnictwo Uniwersytetu w CAMBRIDGE.

https://dictionary.cambridge.org/

Jest to kolejne, niezwykle profesjonalne źródło wiedzy o języku i jego zasobach leksykalnych, z precyzyjnymi objaśnieniami, przykładami i określeniem poziomu językowego danej jednostki leksykalnej.

Na koniec zostawiłem mój ulubiony słownik z młodości – słownik wydawnictwa OXFORD.

https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

To także słownik jednojęzyczny z przystępnymi definicjami słów, który dodatkowo wskazuje poziom danego słowa w skali Rady Europy. Słownik jest na bieżąco uzupełniany – można łatwo znaleźć sekcję ze słownictwem dodanym do systemu w marcu tego roku.

Pozostaje zatem znaleźć wolny czas, nieco zapału i zacząć rozbudowywać swój własny zakres słownikowy w oparciu o pracę ze słownikami online. Zachęcajmy do tego naszych uczniów.

Źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/jvk/19894053


Komentarze

Popularne posty