Wiosna, wiosna, wiosna - ach to Ty...

Dzisiaj pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Bezchmurne niebo, wiosenna temperatura i orzeźwiający wietrzyk wręcz zachęcają, aby wyjść na wagary ;-) Wszak Dzień Wagarowicza… Trochę żal, że raczej na wagary to już nie czas… A jak zorganizować ten dzień, aby uczniów w szkole zatrzymać? Niektóre szkoły organizują tego dnia wyjścia do kina, teatru, wycieczki bliższe lub dalsze. Przedszkolaki i klasy młodsze robią Marzannę, a tam, gdzie jest taka możliwość Marzannę można spalić lub utopić w rzece. 

Skąd wziął się ten zwyczaj w Polsce? Palenie i topienie Marzanny to zwyczaj ludowy, pielęgnowany na wsi. Marzanna była słowiańską boginią wiosny i śmierci. Dawniej nazywano ją również Moreną, Morą lub Śmiertką. Kukła była wykonana ze słomy i starych ubrań. W pierwszy dzień wiosny Marzannę podpalano i wrzucano do rzeki. „Utopienie” jej było symbolem odejścia zimy oraz miało przywołać wiosnę, a gospodarstwu zapewnić urodzaj i powodzenie. Tej ceremonii towarzyszył uroczysty pochód przez całą wieś, a mieszkańcy przywoływali wiosnę okolicznościowymi pieśniami. 

Obecnie topienie Marzanny jest formą zabawy, podczas której uczniowie witają wiosnę. Jeżeli jednak pogoda nie pozwala na wyjście ze szkoły możemy uczniom w inny sposób umilić ten dzień. Zachęcam do wykorzystywania ozobotów (oczywiście, jeśli dysponujemy takimi narzędziami) lub poszukania informacji i rozmowy z dziećmi na temat zwyczajów „witania wiosny” w innych krajach. 

Czy wiedzieliście, że w Szwajcarii pierwszy dzień wiosny obchodzony jest zazwyczaj w trzeci poniedziałek kwietnia i nazywany SECHSELAUTEN? Nazwa tego święta oznacza „bicie dzwonów o 6 wieczorem” - kiedyś dzwony obwieszczały koniec dnia pracy. Tego dnia Szwajcarzy palą Boogga, czyli kukłę bałwana, często wypełnioną materiałami wybuchowymi, aby efekty specjalne były spektakularne. Podobno tempo spalania bałwana ma prognozować pogodę latem ;-)

W Hiszpanii również pali się kukły – nie jedną a kilkaset. LAS FALLAS – czyli święto ognia wywodzi się z Walencji, a jego początki sięgają czasów pogańskich. Festiwal ognia zaczyna się 1 marca a kończy 19 marca – w dzień świętego Józefa, patrona miasta. W mieście ustawia się 700 kukieł, przedstawiających różne scenki satyryczne. Mieszkańcy podziwiają kukły a ostatniego dnia spalają je. Całe miasto płonie, strażacy oblewają budynki i drzewa wodą, aby uchronić je przed uszkodzeniem, aż kukły spłoną – jedna, najładniejsza zostaje co roku oszczędzona i umieszcza się ją w specjalnym muzeum. Podczas festiwalu odbywają się również pokazy fajerwerków – La Nit del Foc oraz La Mascleta – święto huku, czyli pokaz petard hukowych.

W Bułgarii wiosnę wita się już 1 marca. Od VII wieku wierzono, że „marzec” to złośliwa staruszka Baba Marta, która odpowiada za wahania pogodowe na przełomie zimy i wiosny z powodu swoich nastrojów. Bułgarzy obdarowują się tego dnia MARTENICAMI, czyli białymi i czerwonymi gałgankami włóczki, co ma symbolizować zdrowe i długie życie.  

W Chinach „rolę główną” odgrywa jajko – symbol nowego życia. Według tradycji, która liczy ponad 4000 lat, jajko należy postawić pionowo na stole. Chińczycy wierzą, że można to zrobić tylko w dniu, kiedy promienie słoneczne padają na równik pod kątem prostym. Udana próba zwiastuje domowi szczęście i powodzenie przez cały rok. 

To tylko kilka przykładów, jak świętuje się nadejście wiosny w innych krajach. Również w Polsce w różnych regionach istnieją różne zwyczaje, które warto poznać. Lekcje o różnorodności kultury i obyczajów na pewno będą wspaniałym przykładem tolerancji i otwartości na rzeczywistość odmienną od naszej.

EZ

PS. Kilka przykładów scenariuszy lekcji związanych z pierwszym dniem wiosny:

https://akademia.uczymydzieciprogramowac.pl/pl/zadania/czekamy-na-wiosne-ozobot

https://akademia.uczymydzieciprogramowac.pl/pl/zadania/czekamy-na-wiosne-genially

https://akademia.uczymydzieciprogramowac.pl/pl/zadania/zakodowane-przyslowia-ozobot

źródła: 

https://pixabay.com/pl/photos/wiosna-ptak-ptak-sikora-wiosna-2295434/

https://zegarkiimoda.pl/chwytajace-za-serce-zwyczaje-i-tradycje-zwiazane-z-pierwszym-dniem-wiosny/

https://www.youtube.com/watch?v=gzmznxREDm8&t=898s


Komentarze

Popularne posty