FILMOWA AKADEMIA NAUCZYCIELA



Właśnie uruchomiony został wspólny projekt Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Novego Kina Przedwiośnie w Płocku – Filmowa Akademia Nauczyciela. Celem projektu jest promocja wykorzystania filmu jako medium pracy z uczniem, kształtowania określonych postaw i zachęcanie nauczycieli do podejmowania działań związanych z realizacją edukacji filmowej w pracy z uczniami na różnych poziomach edukacyjnych. Za realizację projektu odpowiedzialne są Pani Anna Równy - nauczyciel konsultant w zakresie edukacji humanistycznej, medialnej i filmowej z MSCDN Wydział w Radomiu oraz  Pani Małgorzata Gasik - specjalista ds. informacji pedagogicznej i promocji z MSCDN Wydział w Płocku.

W ubiegłą środę – 16 marca – projekt został zainicjowany. Nauczyciele mieli szansę obejrzeć przedpremierowy pokaz filmu Kristoffera Rusa - szwedzkiego reżysera pracującego w Polsce – „Za duży na bajki”. To urokliwa i wzruszająca historia dwunastoletniego  Waldka (fantastyczny debiut Macieja Karasia). Chłopiec cierpi na otyłość i ma ogromne marzenie: bardzo chce wygrać konkurs gamingowy i zostać drużynowym mistrzem ulubionej gry komputerowej. Bardzo wspierają go w tym jego przyjaciele: Staszek (Patryk Lebioda) i Delfina (Amelia Fijałkowska). W życiu chłopca pojawia się trudna sytuacja: mama (Karolina Gruszka) trafia do szpitala, a opiekę nad chłopcem zaczyna sprawować nieco szalona ciotka Mariola (znakomita - jak zwykle - Dorota Kolak). Kobieta wprowadza w życie chłopca prawdziwą rewolucję -  drastycznie zmienia jego dietę, zastępując wysokokaloryczne potrawy zdrową żywnością, uczy nastolatka samodzielności, a przede wszystkim zmusza go do podjęcia aktywności fizycznej.

„Za duży na bajki” to ciepły rodzinny film, mówiący o istotnych wartościach: marzeniach, miłości, rodzinie, potrzebie bliskości, akceptacji własnego ciała oraz zdrowiu człowieka. To znakomity materiał na cykl zajęć z wychowawcą, ale także gotowy pomysł na zajęcia językowe – lekcje o trudach dojrzewania, pozytywnym nastawieniu do własnego ciała, przyjaźni, zdrowym stylu życia. Każdy uczestnik otrzymał dodatkowe materiały do pracy z uczniem.

Po projekcji odbyło się także bardzo cenne spotkanie z Panią Agnieszką Pietrzak – psychodietetyczką, która przedstawiła najistotniejsze kwestie dotyczące rozmów z młodymi ludźmi na temat samoakceptacji własnego ciała i kształtowania zdrowych nawyków wśród naszych uczniów.

Serdecznie zapraszamy na cykliczne, comiesięczne spotkania w ramach Filmowej Akademii Nauczyciela. Już w kwietniu pokaz głośnego filmu „Gdzie jest Anne Frank?”.

Komentarze

Popularne posty