Narysowane – zapamiętane, czyli jak stworzyć dzieło ze swoich myśli

Od zarania dziejów wiadomo, że człowiek lubi wizualizować to, co myśli, co robi, jak żyje.  Dzięki naskalnym malowidłom z Jaskini Lascaux możemy domyślać się, czym zajmowali się ludzi kilkanaście tysięcy lat temu. Dzięki sztuce malarstwa możemy zagłębić się w przeszłość i zobaczyć oczyma wyobraźni, jak wyglądał świat kilkaset czy kilkadziesiąt lat temu. Dzięki sztuce fotografii, która rozwinęła się na przełomie ostatnich kilku dekad jesteśmy w stanie udokumentować zmiany, jakie zachodzą we współczesnym społeczeństwie. Kultura obrazu nie jest czymś nowym, od zawsze obserwujemy, rysujemy, fotografujemy. Małe dziecko, które nie potrafi napisać „kocham cię”, narysuje serduszko. Jeśli nie umie napisać, że jest wesołe, narysuje uśmiechniętą buźkę. Psychologowie podczas terapii z dziećmi często wykorzystują rysunek jako sposób na wyrażenie skrywanych emocji.

A zatem rysunki i obrazy „przemawiają” do nas bardziej. Jak można wykorzystać to w edukacji? Stosując sketchnoting – czyli notatki rysunkowe. Okazuje się, że takie „nabazgrolone” myśli ułatwiają zapamiętywanie. Usłyszana informacja, potem zwizualizowana przez nas na pewno na dłużej pozostanie w naszej pamięci. Pismo pomieszane z rysunkiem, kształtem, znacznikami i kolorami może być użyte do własnych potrzeb lub wielkoformatowo podczas spotkań biznesowych, konferencji, warsztatów. Nasz rysunek nie musi być doskonały, nasza notatka ma w prosty i szybki sposób przekazać jakąś ideę, myśl. To my, autorzy decydujemy, jaki kolor jest naszym ulubionym i czy twarz będzie okrągła czy raczej owalna. Bo czy cytryna musi być zawsze koloru żółtego, a twarz idealnie narysowana? 

Są osoby, które posiadają zdolności plastyczne i wykonanie takiej notatki nie sprawi jej większego problemu, ale są również tacy (np. ja), którym kółeczko bez cyrkla nie wyjdzie nigdy . Jednak najważniejsze w notatce rysunkowej są nasze skojarzenia, rysunki mają odzwierciedlać nasze myśli i być pomocne w procesie przetwarzania i zapamiętywania informacji. Umiejętność tworzenia notatki można oczywiście doskonalić. W Internecie można znaleźć wiele osób, które dzielą się doświadczeniem w tym zakresie. Mnóstwo materiałów znajdziemy przede wszystkim na platformie Pinterest
Poniżej kilka linków, które mogą być inspiracją dla nas:

miłego bazgrolenia 😊😊😊
EZ



Komentarze

Popularne posty