XYZ… i ALPHA...

 



Pamiętacie jak w dzieciństwie graliśmy w „Państwa, miasta”? Ten, kto mówił alfabet zaczynał zawsze od xyz… Trzy literki były początkiem super zabawy, czasami z atlasem, albo z mamą do pomocy, albo z dziadkiem (wiadomo, że dziadkowie zawsze mają więcej czasu 😉) Czasami były kłótnie, kiedy ktoś wymyślił nazwę kraju, jaki nie istniał, a on obstawał twardo przy swoim… Albo w statki… na kartce… z ołówkiem w ręku… Nie było smartfonów, komputera, ale jakoś fajniej było.

To może zagrajmy w… XYZ?

Pokolenie X – osoby urodzone pod koniec lat sześćdziesiątych, w latach siedemdziesiątych, do około 1980 roku. To pokolenie poszukujące złotego środka. Dla nich praca odgrywała bardzo ważną rolę. Czas wolny byli w stanie poświęcić na rzecz wyższej wypłaty.

Pokolenie Y – to pokolenie „milenialsów”, czyli osoby urodzone w latach 80-tych i do połowy lat 90-tych XX wieku (niektóre źródła podają, że do roku 2000). Są to ludzie poszukujący work-life balance, poszukujący szczęścia również poza pracą. Pracują osiem godzin dziennie. Ważna jest dla nich etyka pracy. Pracodawcę zmieniają średnio co dwa lata. Pokolenie Y stanowią osoby wykształcone, wymagające wiele od życia. Korzystają z technologii cyfrowych w wielu dziedzinach życia.

Pokolenie Z – do tego pokolenia należą osoby urodzone po 1995 roku (Według amerykańskiego pisarza i dziennikarza, Bruce Horovitza, pokolenie Z zaczyna się w roku 1995 . Kelley School of Business definiuje, że pokolenie Z obejmuje dzieci urodzone w latach 1997–2010)[1]. To młodzi ludzie, którzy właśnie ukończyli studia i zaczynają swoje kariery zawodowe. Dla nich priorytetem jest swoboda i samodzielność, chociaż wykazują ogromną potrzebę kontaktu z rówieśnikami. Podejmują chętnie nowe wyzwania, ważna jest także różnorodność zadań i mobilność, dlatego chętnie pracują zdalnie. W dynamicznym środowisku pracy czują się „jak ryba w wodzie”. Pokolenie Z czerpie wiedzę z Internetu, jak również chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych. Osoby z tego pokolenia są przedsiębiorcze i ciekawe świata.

Obecnie mówi się już o pokoleniu ALPHA. Do tego pokolenia zaliczamy osoby urodzone po 2010 roku. Pokolenie nazywane Google Kids, a zatem osoby, które nie znają życia bez Internetu i mediów społecznościowych. To dzieciaki, które doświadczają edukacji online, wykorzystując najnowsze rozwiązania cyfrowe i technologiczne. Osoby z tego pokolenia są zwolennikami zakupów online. Niestety mówi się, że to najbardziej rozkapryszone i niecierpliwe pokolenie w historii. Mimo ciągłego kontaktu online z rówieśnikami, pokolenie ALPHA będzie odczuwać osamotnienie i ciągłą pustkę wewnętrzną, ponieważ mniej czasu poświęci na relacje. Osoby urodzone po 2010 roku będą coraz częściej żyć w związkach partnerskich, rezygnując z małżeństwa i decydować się świadomie na bezdzietność.

JAK ZATEM DOTRZEĆ DO TAKICH UCZNIÓW? I jak ich zmotywować do nauki? Jeśli chcemy dotrzymać kroku młodzieży i być dla nich „atrakcyjni”, musimy się ciągle dokształcać i rozwijać. Pruski model szkoły to skamieniałość prehistoryczna, która niestety w polskim systemie edukacji ma się jeszcze całkiem dobrze. Co zrobić? Wykorzystujmy zanurzenie tych młodych ludzi w kulturze obrazu i w mediach społecznościowych. Może zamiast opowiadań, rozprawek niech piszą posty na klasowym blogu. Zamiast testów i klasówek niech wykonują projekty, doskonaląc przy tym kompetencje pracy w grupie. Niech korzystają z aplikacji do uczenia się języków obcych. Niech uczą się z wykorzystaniem piosenek. Wszak połączenie obrazów, słów i dźwięków oznacza optymalne wykorzystanie możliwości ludzkiego umysłu. Korzystajmy z kolaży, grafik, plakatów, ale nie tych gotowych, niech uczniowie tworzą materiały sami, na lekcji. Nie od dziś wiadomo, że nauczanie przez działanie przynosi najlepsze efekty, a nauczanie multisensoryczne sprzyja procesowi przyswajania nowych wiadomości i umiejętności. Dla nich granica między światem rzeczywistym i wirtualnym jest bardzo płynna, spróbujmy zatem czasami „popłynąć z prądem”, razem z nimi, być dla nich wsparciem i partnerem, a nie tylko belfrem z drewnianą linijką nad głową 😉

Powodzenia 😊

Komentarze

Popularne posty