LATO, LATO, LATO CZEKA...


 Dla mnie najpiękniejszym dniem w roku, no może zaraz po Wigilii 😉 jest zakończenie roku szkolnego. Ostatnie dni czerwca są zawsze bardzo pracowite, intensywne i pełne nerwowości, czy ze wszystkim zdążę, czy wszystko się uda… Ale udało się 😊

Ten rok był kolejnym trudnym rokiem, w którym większość zajęć stanowiła nauka zdalna. Również wspomaganie nauczycieli odbywało się głownie online. Spotkania w ramach sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli języków obcych odbywały się raz w miesiącu na platformie Teams. Celem naszych działań była wymiana doświadczeń i prezentacja dobrych praktyk na lekcjach języka obcego. Swoje pomysły, inspiracje, czasem również gotowe materiały dydaktyczne zamieszczaliśmy na forum dyskusyjnym na platformie MOODLE oraz tutaj, na naszym blogu.

Bardzo cenne były także spotkania z naszymi gośćmi, m.in. z Panią dr Marzeną Żylińską, z którą wspólnie poszukiwaliśmy nowej dydaktyki języka obcego i zastanawialiśmy się, jak wykorzystać najnowsze zdobycze neurodydaktyki, aby praca w naszych szkołach była ciekawa, skuteczna, ale również motywująca.

Pani Anna Życka – kobieta z niespożytą energią, wielkim zaangażowaniem w swoją pracę oraz ogromnym sercem dla swoich uczniów odkrywała przed nami coraz to nowsze sekretne zakamarki TIKowych narzędzi, aby nam i naszym dziecioczkom (kto był na szkoleniu, ten wie, o co chodzi😉) przyjemniej i efektywniej pracowało się podczas nauki zdalnej. Pokazała nam też, że nieGrafik może stworzyć super grafiki, komiksy i memy, korzystając z narzędzi bezpłatnych i ogólnodostępnych.

Nauczyciele języka niemieckiego na pewno zapamiętają fantastyczne szkolenie z ekspertką ds. egzaminów certyfikujących z Instytutu Goethego -  Panią Justyną Ciecharowską, która swoją wiedzą, umiejętnościami i promiennym uśmiechem zaraża wszystkich wokół. Szkolenie zaowocowało innowacją pedagogiczną na kolejny rok szkolny na temat egzaminu FIT IN DEUTSCH A1 w jednej ze szkół powiatu płockiego.

Jak motywować i zachęcać do nauki języka niemieckiego mogliśmy dowiedzieć się również od naszych koleżanek z zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, na czele z Panią Prezes Agnieszką Świcą.

Wielkie podziękowania należą się wszystkim nauczycielom, którzy zechcieli wystąpić jako prelegenci podczas naszych spotkań, gdzie prezentowaliśmy przykłady dobrych praktyk:

- Pani Marzena Sosińska – nauczycielka niemieckiego w Zespole Szkół w Gąbinie – ostoja spokoju i równowagi, a jednocześnie skarbnica wiedzy i źródło niezliczonych pomysłów i inspiracji,

- Pani Agnieszka Kozakiewicz – nauczycielka niemieckiego w Zespole Szkół Nr 1 w Płocku – sumienność i niemiecki porządek w każdym calu oraz doświadczenie i pomysłowość godne pozazdroszczenia,

- Pani Anna Aronowska-Tokarska – nauczycielka angielskiego w Zespole Szkół Nr 1 w Płocku – zdroworozsądkowe podejście do pracy i uczniów oraz umiejętność racjonalnej oceny sytuacji czynią z niej smerfną 😉 anglistkę,

- Pani Agata Janiszewska – nauczycielka angielskiego w płockiej Jagiellonce – kobieta o niezwykłym aksamitnym głosie, której zaangażowanie i zapał do pracy onieśmiela, a jej projekty edukacyjne znane są nie tylko w Płocku,

- Panie Martyna Florkowska-Kardasz i Justyna Pająk-Jaroszewska – nauczycielki angielskiego z Jagiellonki – oprócz długich nazwisk mają też głowy pełne innowacyjnych pomysłów, bagaż pełen doświadczeń Erasmusowych i chęć dzielenia się swoimi spostrzeżeniami z innymi nauczycielami.

Na zakończenie OGROMNE DZIĘKUJĘ dla dwóch Pań, od których w zasadzie powinnam zacząć:

- Pani Aneta Gładys – koordynatorka ds. języków obcych w MSCDN Wydział w Warszawie – chyba najbardziej rzetelna, skrupulatna i dokładna osoba, jaką znam, germanistka z piękniejszym Hochdeutschem, niż większość Niemców, propagatorka edukacji językowej, nieznużona w poszukiwaniu nowych rozwiązań metodycznych, koordynatorka wielu wartościowych projektów, w których miałam przyjemność uczestniczyć oraz miłośniczka ogrodów i kwitnących tulipanów. Dzięki niej wiele się nauczyłam i nadal poszukuję nieodkrytego lądu 😉,

- Pani Anna Krusiewicz – koordynatorka ds. języka polskiego, historii i WOSu w MSCDN Wydział w Płocku – osoba bardzo życzliwa i koleżeńska, na której wsparcie zawsze można liczyć, niezmordowana znawczyni innowacji, zapracowana (często przepracowana) miłośniczka literatury i kolorowych szpilek, aktywna (na mesengerze też😉) do późnych godzin nocnych, cierpliwa, wyrozumiała i empatyczna, poszukująca nowatorskich rozwiązań i sposobu na wydłużenie doby, posiada ogromną wiedzę i niezwykłą, pełną uroku, umiejętność przekazywania tej wiedzy innym.

Wszystkim Państwu serdeczne dzięki za to, że byliście z nami w tym trudnym czasie i mamy nadzieję, że po wakacjach z nową energią i jeszcze większym zapałem do pracy będziemy kontynuować nasze działania. Życzymy wszystkim spokoju, odpoczynku i złapania jak najwięcej ulotnych chwil, bez których życie nie miałoby sensu.

ODPOCZYWAJCIE 😊

EZ

Komentarze

Popularne posty