NAUCZYCIELU! PORA POMYŚLEĆ O WŁASNYM ROZWOJU!

 


Czy kiedykolwiek poczułaś/poczułeś się przytłoczona/przytłoczony pracą, ale nie w kwestii przemęczenia, znużenia, wypalenia zawodowego? Czy przyszło Ci na myśl, że w potoku ćwiczeń na Present Simple i Present Continuous, opisów obrazka, wprowadzania can, czy must,  wprawdzie warsztat metodyczny stale się rozwija, ale własne sprawności językowe zanikają, a w najlepszym razie pozostają na tym samym poziomie? PORA TO ZMIENIĆ I POMYŚLEĆ O SOBIE!

Współczesna technologia, telewizja, Internet, nieomal nieograniczony dostęp do źródeł obcojęzycznych pozwalają nam na naprawdę duży kontakt z językiem i autorozwój.

·        TELEWIZJA I PLATFORMY STREAMINGOWE

Na wielu stacjach telewizyjnych i platformach streamingowych możemy oglądać liczne programy, filmy, dokumenty, teleturnieje i talk shows. Z pewnością każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego. Wiele kanałów telewizji cyfrowej pozwala nam na zmianę języka i wyłączenie polskiego lektora i/lub włączenie napisów po polsku lub w języku oryginału.  Warto także śledzić kanały informacyjne, choćby CNN, BBC World, czy moje ulubione Sky News.

·        RADIO

Młode pokolenie uważa, że radio to przeżytek, ale ja w swoim „oldskulowym” podejściu będę radio gorąco polecał. Intrygujące audycje, słuchowiska, radiowy teatr BBC, wywiady z interesującymi ludźmi i komentarze dotyczące bieżących wydarzeń, a wszystko wyrażone profesjonalnym, poprawnym językiem i możliwość posłuchania różnych akcentów.

·        INTERNET

Ogromne możliwości daje nam Internet. Na YouTube można odnaleźć znakomite, reprezentujące chyba wszelkie sfery naszych zainteresowań profesjonalne filmy, fragmenty programów telewizyjnych, wywiady. Internet to także potężna baza tekstów – od artykułów prasowych po dostępną literaturę – naukową, ale także beletrystykę.

Osobną kategorię stanowią podcasty. Bardzo interesujące i rozwijające można odnaleźć na Spotify.

·        LITERATURA

Z rozrzewnieniem wspominam czasy studenckie, kiedy dostęp do anglojęzycznych książek w Polsce był bardzo ograniczony, więc przekazywaliśmy sobie lektury z rąk do rąk po szybkim przeczytaniu. Pierwsza wizyta w Wielkiej Brytanii to dla każdego zakup walizki Penguinów – klasyki angielskiej po funcie za sztukę. Czasy się bardzo zmieniły i obecnie można nabyć książki w wielu miejscach. Gorące nowości są nadal drogie, ale używane książki obcojęzyczne można nabyć za grosze, choćby na allegro. A potem – już tylko chęć, by zasiąść i zająć się lekturą. Warto wypisać sobie kilka nowych słów lub wyrażeń, żeby wzbogacić własny słownik.

·        PROGRAM ERASMUS PLUS

Nauczyciele mają bardzo ciekawą szansę na udział w językowych i/lub metodycznych warsztatach doszkalających w ramach programu Erasmus Plus Mobilność kadry edukacji szkolnej. To dość dużo pracy przy przygotowaniu dokumentacji i wszystkich formalnościach, ale potem wiele satysfakcji i możliwość udziału w szkoleniu językowym za granicą.

·        SZKOŁA PARTNERSKA

Z pewnością warto jest podjąć starania o znalezienie szkoły partnerskiej, np. w mieście siostrzanym. Nie musi to być od razu szkoła w Wielkiej Brytanii, czy w Stanach Zjednoczonych, ale komunikacja między nauczycielami i uczniami ze szkół partnerskich odbywa się zwykle po angielsku bez względu na jej położenie. Naprawdę warto. Podczas wizyt studyjnych, czy spotkań online, trzeba używać żywego języka, a tego nam najbardziej brakuje. Warto także angażować się w projekty eTwinning.

To tylko niektóre z pomysłów, jak możemy zadbać o własny rozwój językowy. Mam nadzieję, że będzie to dla Państwa motywująca zachęta.

Żródło zdjęcia: https://www.weareteachers.com/tired-teacher-bingo/


Komentarze

Popularne posty