CZY WARTO PRZYSTĘPOWAĆ DO EGZAMINÓW CERTYFIKATOWYCH?

 



Z pewnością podczas pracy nauczyciela języka obcego wszyscy z nas zetknęli się z pytaniem ucznia: Czy warto przystępować do egzaminów certyfikatowych? Moja odpowiedź zawsze brzmi – ZDECYDOWANIE TAK. Różne instytucje kulturalno-oświatowe oferują egzaminy językowe, które pozwalają na zdobycie międzynarodowych kwalifikacji językowych, uznawanych na całym świecie.

Wielką popularność egzaminów certyfikatowych mamy już za sobą. Najwięcej uczniów przystępowało do nich, kiedy dzięki posiadaniu certyfikatu można było być zwolnionym z egzaminu maturalnego z języka obcego. Potem ilość zdających egzaminy zaczęła maleć. Na przeszkodzie z pewnością stoi wysoka cena egzaminów oraz ich dostępność jedynie w dużych miastach.

Posiadanie certyfikatu językowego wiąże się jednak z bardzo wieloma zaletami:

·        Większość certyfikatów ma ważność na całe życie – można je wykorzystywać podczas studiów i stanowią atrakcyjny dodatek do naszego curriculum vitae. Wielu pracodawców kieruje się tym kryterium przy zatrudnianiu nowych pracowników – posiadanie certyfikatu to nie tylko gwarancja znajomości języka, ale także dowód na ambitność i pracowitość kandydata.

·        Certyfikaty ułatwiają uczniom podjęcie studiów na uczelni zagranicznej, w przypadku studiów w języku angielskim certyfikat IELTS jest obecnie standardem. Posiadanie certyfikatu językowego ułatwia także przystąpienie do międzynarodowych programów edukacyjnych, jak np. Erasmus.

·        Certyfikat jest zewnętrznym potwierdzeniem naszej znajomości języka na określonym poziomie.

·        Przygotowanie do egzaminu certyfikatowego zwiększa zainteresowanie uczącego się językiem, pozwala na równomierny rozwój wszystkich kompetencji i sprawności językowych oraz znacznie zwiększa motywację ucznia.

·        Praca przed egzaminem to zwykle zastrzyk dodatkowej energii, potrzebnej przy nauce języka, praca z interesującymi i motywującymi materiałami dydaktycznymi i dodatkowe wyzwanie.

Do najważniejszych egzaminów certyfikatowych z języka angielskiego nadal należą egzaminy organizowane przez University of Cambridge we współpracy z British Council:

A2 KEY (KET)

B1 PRELIMINARY (PET)

B2 FIRST (FCE)

C1 ADVANCED (CAE)

C2 PROFICIENCY (CPE)

Popularne są także biznesowe wersje egzaminów językowych:

B1 BUSINESS PRELIMINARY (BEC PRELIMINARY)

B2 BUSINESS VANTAGE (BEC VANTAGE)

C1 BUSINESS HIGHER (BEC HIGHER)

Ostatnio największą popularnością cieszy się egzamin IELTS (International English Language Testing System).

Najpopularniejszym egzaminem amerykańskim, organizowanym przez Ambasadę USA we współpracy z Educational Testing Service, pozostaje TOEFL (Test of English as a Foreign Language).

Pozostaje mi zachęcić wszystkich, by motywowali uczniów do przystępowania do egzaminów certyfikatowych z różnych języków. Posiadanie certyfikatu to nie tylko powód do dumy i wielka frajda, ale przede wszystkim poważne i uznawane na całym świecie potwierdzenie znajomości języka.


Komentarze

Popularne posty